Dla gdyńskich bezdomnych w okresie pandemii

W parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni Caritas parafialny wydaje od kilku już lat zupę dla osób potrzebujących (www.zupachylonska.pl). Zupa jest serwowana w każdą sobotę. Jest wykładana w trzech miejscach w Parku Kilońskim w Gdyni-Chyloni i serwowana w jednorazowych pojemnikach. 

Osoby w kryzysie bezdomności ustawiają się w kolejkach, zachowując pomiędzy sobą odległość około 2 m.

Podczas rozmowy proboszcz ks. Jacek Socha powiedział, że dzięki ofiarności parafian (wpłaty na konto) wydawanie zupy nie jest zagrożone.

Pół roku temu przy wsparciu parafii, Urzędu Miasta w Gdyni i funduszy unijnych powstała spółdzielnia socjalna, której pracownikami są także ludzie w kryzysie. Spółdzielnia wytwarzała artykuły gastronomiczne, które sprzedawała z barobusu. W marcu br. – ze względu na pandemię koronawirusa – zawiesiła swoją działalność. Zrodził się jednak pomysł, by serwować zupę w inne dni tygodnia niż sobota, wykorzystując Spółdzielnię – dwa w jednym: pomoc bezdomnym i zatrudnienie bezdomnych.

Jedna porcja zupy kosztuje 5,50 zł (450 ml). Koszty ludzkie (wynagrodzenia, ZUS, podatki to 8000 zł/mies.) Spółdzielnia ma w tej chwili dofinansowanie na zakup artykułów potrzebnych do działalności. Na swoje utrzymanie musi zarobić. LC Gdańsk Neptun oraz LC Gdynia przekazały na początku kwietnia br. darowizny pieniężne na tę akcję dożywiania bezdomnych! 

Stefan Szypulski
Prezydent LC Gdańsk Neptun
zdjęcia: www.zupachylonska.pl