Uzupełnienie wyposażenia ośrodka rehabilitacji DOBRY BRAT

Współpraca LC Gdańsk Neptun ze Stowarzyszeniem „DOBRY BRAT” w Osieku rozpoczęta w maju 2022 r. zaowocowała uzupełnieniem wyposażenia Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego w kolejne sprzęty do fizjoterapii uchodźców z Ukrainy, w tym osób poszkodowanych w ramach działań wojennych. Drugi etap projektu został zrealizowany w czerwcu 2022 r.

Zainicjowana wiosną 2022 r. – tuż po wybuchu wojny na Ukrainie – współpraca ze Stowarzyszeniem „DOBRY BRAT” polegała na przystosowaniu ośrodka rehabilitacji do potrzeb uchodźców. Dzieliliśmy się informacją o tym projekcie we wpisie z 30 października 2022 r.  Członkowie naszego Klubu od tego czasu pozostawali w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem, obserwując zmieniającą się sytuację.

W okresie letnim liczba uchodźców w Centrum uległa zmniejszeniu, bowiem część gości postanowiła wrócić do swoich domów, do swojego kraju, wiele osób znalazło zaś pracę i usamodzielniło się w Polsce. Z końcem 2022 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym „DOBRY BRAT” z blisko 100 zakwaterowanych w marcu uchodźców pozostało tylko 45 osób. Uwolniło to miejsca noclegowe dla kolejnych osób z Ukrainy, wymagających rehabilitacji ruchowej i pourazowej. Ośrodek rozpoczął zatem przyjmowanie grup 20-50 osób w ramach turnusów rehabilitacyjnych. Stworzenie optymalnych warunków rehabilitacji wymagało uzupełnienia wyposażenia o kolejny specjalistyczny sprzęt.

W drugim etapie współpracy w okresie od września do grudnia 2022 r. LC Gdańsk Neptun uzyskał środki pomocowe w wysokości ponad 47 000 zł od  Stiftung der Deutschen Lions (Fundacja Niemieckich Lionów). Finansowanie projektu zaaranżowała Katarzyna Gebert z Lions Club Gdańsk Amber, która także nadzorowała jego realizacje.  Fundusze zostały przeznaczone na zakup:

  • wirówki do hydroterapii kończyn dolnych i kręgosłupa,
  • aparatu do fizjoterapii falą uderzeniową,
  • aparatu do terapii ultradźwiękowej,
  • aparatu do masażu uciskowego. 
W grudniu 2022 r. proces rehabilitacji w Ośrodku, przy wykorzystaniu zakupionego przez Lionów sprzętu, odbywało 18 osób z Ukrainy, które zostały poszkodowane wskutek działań wojennych. W grupie tej znalazło się też czworo wolontariuszy, których samochód wjechał na minę.
 
Cieszymy się, że możemy nieść pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy i pozostajemy wrażliwi na ich los i potrzeby. 
 
Zakupiony sprzęt prezentujemy w galerii zdjęć poniżej. Na zdjęciach: Tomasz Konowalski – prezes Stowarzyszenia "Dobry Brat", Katarzyna Gebert oraz nasi klubowi koledzy Andrzej Krupa i Maciej Pełczyński.
 
      
 
  
 
26-01-2023

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, w którym Maciej Pełczyński opowiada o współpracy z Ośrodkiem "DOBRY BRAT" >> Gazeta Kociewska 2023 nr 35 / 20 września