Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Życie klubowe » Działalność » życie klubowe » Wizyta u X. Kardynała Stanisława Dziwisza
Na początku maja 2022 r. Gdańsk odwiedziła wieloosobowa delegacja klubu LC Bremen Wilhelm Olbers. Wizyta pomyślana była jako połączenie wycieczki... więcej
30/10/2022
W 15 czerwca 2020 r. w gościnnym Hotelu BONUM, po długim okresie kontaktów jedynie on-line spowodowanym panedmią, odbyło się spotkanie członków Klubu... więcej
15/06/2020
    Prezydent LC Gdańsk Neptun Zbigniew Kałdonek i PDG Alojzy Bończa-Tomaszewski składają prezydentowi RP Lechowi Wałęsie –... więcej
30/09/2018
W dniach 8-12 czerwca 2017 r. na sopockim hipodromie odbywały się Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO'2017. Organizatorzy umożliwili nam postawienie... więcej
08/06/2017
Kolejnym klubem, który odwiedziłem w towarzystwie 2VDG Anny Sucheckiej i przewodniczącego Regionu Północnego Zdzisława... więcej
11/02/2013
Kontynuując wieloletnie „jumelagowe” kontakty w dniach 20-21 kwietnia 2012 r. ośmiu członków LC Gdańsk Neptun (w tym 3 członków z małżonkami)... więcej
21/04/2012
10/06/2010
W dniu 7 kwietnia 2009 r. delegacja w składzie Prezydent LC Gdańsk Neptun prof. Cezary Orłowski  oraz członkowie klubu –  DG... więcej
07/04/2009
Do urokliwego "Koziego Grodu" na Kaszubach, oddalonego kilkanaście kilometrów od Trójmiasta, w słoneczne niedzielne popołudnie 22.06.2008 r., na... więcej
22/06/2008

Wizyta u X. Kardynała Stanisława Dziwisza

W dniu 10.06.2010 r. X. Kardynał Stanisław Dziwisz udzielił audiencji PDG Alojzemu Bończy-Tomaszewskiemu w towarzystwie żony Krystyny i wnuczki Anii oraz Lionowi Ryszardowi Nowakomi z LC Kraków Śródmieście. Spotkanie odbyło się w siedzibie Pałacu Biskupiego w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3, w gabinecie w którym mieści się słynne okno, z którego Papież Jan Paweł II prowadził wielogodzinne dyskusje z młodzieżą, zgromadzoną pod Kurią podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Lion Alek Bończa-Tomaszewski przedstawił Kardynałowi cele i zadania największej na świecie charytatywnej organizacji Lions Clubs International oraz aktualne działania polskich Lionów na rzecz osób wymagających wsparcia w myśl motta "WE SERVE" (m.in. rozbudowę filii Lasek w Sobieszewie dla dzieci ociemniałych, organizację obozów letnich, pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych, wsparcie materialne dla Sybiraków itp.).

Rozmowa dotyczyła również sposobów pozyskiwania przez kluby środków pieniężnych na prowadzenie działalności charytatywnej. PDG A. Tomaszewski poinformował, że część hierarchów kościoła katolickiego doszukuje się bezzasadnie idei masońskich w ruchu Lions. X. Kardynał wspomniał, że Światowi Prezydenci Lions przyjmowani byli na audiencjach papieskich. Na terenie państwa Watykan zarejestrowany jest jeden z klubów Lions. JE X. Kardynał Stanisław Dziwisz wyraził opinię, że Lioni swoim zaangażowaniem w pomoc dla potrzebujących czynią dobro, potrafią nieść pomoc potrzebującym.

Dalszy ciąg rozmowy dotyczył zaangażowania Ś.P. Ojca Stanisława Tomaszewskiego w działalność patriotyczną w czasach zaboru pruskiego. PDG A. Tomaszewski wręczył X. Kardynalowi reprodukcję mapy z czasów największej świetności Polski – panowania Jana III Sobieskiego. Mapę wydał ojciec Alka – Stanisław Tomaszewski w roku 1908 w Krakowie.
W imieniu Prezydenta Sopotu wręczono X. Kardynałowi album wydany z okazji rocznicy uroczystości papieskich w czerwcu 1999 r. na hipodromie sopockim. Przy tej okazji przypomniano udział dużej grupy polskich Lionów pod sztandarem Okręgu w tym wydarzeniu.

Spotkanie z X. Kardynałem przebiegło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze i zakończyło się wspólnym zdjęciem. Uczestnicy obdarowani zostali przez X. Kardynała różańcem papieskim.

PDG Alojzy Bończa-Tomaszewski