BISKUPIA 33 to dawny adres, naszej pomocowej akcji. Od marca 2023 r. posługujemy się nim jako nazwą projektu, w ramach którego nadal wspieramy kilkuset... więcej
16/08/2023
Na wniosek Prezydenta naszego klubu Jacka Dehnela i przy wsparciu Klubu LC Warszawa (zagraniczne finansowanie całego projektu) uruchomiliśmy przy... więcej
30/01/2023
26/01/2023
Osoby poszkodowane w wyniku działań wojennych na Ukrainie, które trafiają do Polski potrzebują m.in. pomocy w postaci rehabilitacji. Takiej pomocy... więcej
30/10/2022
Członkowie LC Gdańsk Neptun bardzo energicznie włączyli się do pomocy bazującej na funduszach międzynarodowych. Pierwsze projekty... więcej
27/10/2022
BISKUPIA 33 – to nie tylko adres, ale także nazwa projektu zapewniającego wsparcie dla kilkuset uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli bezpieczne... więcej
Atak Rosji na Ukrainę, który nastąpił 24 lutego 2022 r. i napływ uciekinierów wojennych z Ukrainy do Polski postawił przed wszystkimi organizacjami... więcej
Klub LC Neptun Gdańsk zorganizował zbiórkę rowerów dla dzieci przybyłych do nas z Ukrainy uchodźców wojennych. W czasie dwóch dni zebraliśmy... więcej
31/05/2022

Uzupełnienie wyposażenia ośrodka rehabilitacji DOBRY BRAT

Współpraca LC Gdańsk Neptun ze Stowarzyszeniem „DOBRY BRAT” w Osieku rozpoczęta w maju 2022 r. zaowocowała uzupełnieniem wyposażenia Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnego w kolejne sprzęty do fizjoterapii uchodźców z Ukrainy, w tym osób poszkodowanych w ramach działań wojennych. Drugi etap projektu został zrealizowany w czerwcu 2022 r.

Zainicjowana wiosną 2022 r. – tuż po wybuchu wojny na Ukrainie – współpraca ze Stowarzyszeniem „DOBRY BRAT” polegała na przystosowaniu ośrodka rehabilitacji do potrzeb uchodźców. Dzieliliśmy się informacją o tym projekcie we wpisie z 30 października 2022 r.  Członkowie naszego Klubu od tego czasu pozostawali w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem, obserwując zmieniającą się sytuację.

W okresie letnim liczba uchodźców w Centrum uległa zmniejszeniu, bowiem część gości postanowiła wrócić do swoich domów, do swojego kraju, wiele osób znalazło zaś pracę i usamodzielniło się w Polsce. Z końcem 2022 r. w Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym „DOBRY BRAT” z blisko 100 zakwaterowanych w marcu uchodźców pozostało tylko 45 osób. Uwolniło to miejsca noclegowe dla kolejnych osób z Ukrainy, wymagających rehabilitacji ruchowej i pourazowej. Ośrodek rozpoczął zatem przyjmowanie grup 20-50 osób w ramach turnusów rehabilitacyjnych. Stworzenie optymalnych warunków rehabilitacji wymagało uzupełnienia wyposażenia o kolejny specjalistyczny sprzęt.

W drugim etapie współpracy w okresie od września do grudnia 2022 r. LC Gdańsk Neptun uzyskał środki pomocowe w wysokości ponad 47 000 zł od  Stiftung der Deutschen Lions (Fundacja Niemieckich Lionów). Finansowanie projektu zaaranżowała Katarzyna Gebert z Lions Club Gdańsk Amber, która także nadzorowała jego realizacje.  Fundusze zostały przeznaczone na zakup:

• wirówki do hydroterapii kończyn dolnych i kręgosłupa,
  • aparatu do fizjoterapii falą uderzeniową,
  • aparatu do terapii ultradźwiękowej,
  • aparatu do masażu uciskowego.
W grudniu 2022 r. proces rehabilitacji w Ośrodku, przy wykorzystaniu zakupionego przez Lionów sprzętu, odbywało 18 osób z Ukrainy, które zostały poszkodowane wskutek działań wojennych. W grupie tej znalazło się też czworo wolontariuszy, których samochód wjechał na minę.

Cieszymy się, że możemy nieść pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy i pozostajemy wrażliwi na ich los i potrzeby.

Zakupiony sprzęt prezentujemy w galerii zdjęć poniżej. Na zdjęciach: Tomasz Konowalski – prezes Stowarzyszenia "Dobry Brat", Katarzyna Gebert oraz nasi klubowi koledzy Andrzej Krupa i Maciej Pełczyński.

26-01-2023

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, w którym Maciej Pełczyński opowiada o współpracy z Ośrodkiem "DOBRY BRAT" >> Gazeta Kociewska 2023 nr 35 / 20 września