Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działalność prospołeczna » Działalność » działalność charytatywna » Atrakcyjna lekarska praktyka wakacyjna w Górnej Austrii
Lions Club Gdańsk Neptun w ramach swojej działalności statutowej wspiera od wielu lat Stowarzyszenie Organizacji Obozów „Cieciorka”, które... więcej
27/11/2022
Kontynuujemy wsparcie dla potrzebujących mieszkańców Gdyni Chylonii!  Gdańscy (LC Neptun, LC Gedania) i gdyńscy Lioni we współpracy ze... więcej
Spółdzielnia Socjalna "DOBRE MIEJSCE" w Gdyni to beneficjent projektu trzech trójmiejskich Klubów Lions (Gdańsk Neptun, Gdynia i Gdańsk Gedania).... więcej
12/01/2022
W parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni Caritas parafialny wydaje od kilku już lat zupę dla osób potrzebujących (www.zupachylonska.pl). Zupa jest serwowana... więcej
28/04/2020
23/08/2018
W 2016 r. mija 30 lat od organizacji pierwszego obozu kontaktowego dla dzieci z zaburzoną sprawnością, który organizowany był w miejscowości Cieciorka.... więcej
23/04/2016
W słoneczny piątek 23 maja 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni odbyło się uroczyste oddanie do użytku bieżni wraz ze... więcej
23/05/2014
3 października 2013 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni trójmiejscy Lioni uroczyście oddali do użytku boisko sportowe. Jest to... więcej
03/10/2013
W niedzielę, 30 stycznia 2011 r., przy pięknej pogodzie, otwarty został Dom Wczesnej Interwencji dla Dzieci Niewidomych im. Św. Ojca Pio w Gdańsku... więcej
30/01/2011
17 maja 2008 r., w Światowym Dniu Liona, sześć pomorskich Klubów Lions przekazało uroczyście darowiznę na rzecz Ośrodka Wczesnej Interwencji w... więcej
17/05/2008
Na Uniwersytecie Gdańskim 9 września 2006 r. miało miejsce przekazanie 110 komputerów wraz z monitorami i klawiaturami dla Wydziału... więcej
09/09/2006

Atrakcyjna lekarska praktyka wakacyjna w Górnej Austrii

W sierpniu 2018 r. na zaproszenie Klubu Lions Wels-Pollheim 6 studentek Wydziału Lekarskiego GUMed miało możliwość odbycia praktyki w kompleksie szpitalnym Klinikum Wels-Grieskirchen.

Jest to pełnoprofilowy wielospecjalistyczny szpital działający w systemie publicznej ochrony zdrowia, liczący 1227 łóżek w 30 oddziałach i instytutach. Szpital zatrudnia 3500 osób, w tym 490 lekarzy i 1600 pielęgniarek! Rocznie hospitalizowanych jest w nim ok. 75000 pacjentów, udziela się porad ambulatoryjnych 240000 pacjentom, przeprowadza około 30000 operacji chirurgicznych i odbiera około 2300 porodów. Szpital zapewnia wszechstronne usługi lecznicze populacji około 300 000 mieszkańców, a jego roczny budżet wynosi ponad 300 mln euro. Szpital ten służy jako teaching hospital dla 4 uniwersytetów: w Wiedniu, Innsbrucku, Graz i uniwersytetu prywatnego Paracelsus Medical University w Salzburgu. Klinikum Wels-Grieskirchen to największy szpital w Górnej Austrii, ma dwie lokalizacje – 932 łóżka w 50 tys. mieście Wels i 220 łóżek w niedużym mieście Grieskirchen.

Czterotygodniowe praktyki lekarskie odbyły studentki po ukończonym V roku Wydziału Lekarskiego: Kornelia Adamowicz, Judyta Kajzer, Kamilla Mierzejewska, Anna Mitschke, Aleksandra Stasiak i Małgorzata Stęszewska.

Koszty pobytu studentek w Austrii sponsorowane były przez Lions Club Wels-Pollheim i inne lokalne Kluby Lions; każda praktykantka otrzymała też 150 Euro jako kieszonkowe. Uczestniczkom pozostały do pokrycia wyłącznie koszty dojazdu. Ze strony austriackiej inicjatorem i głównym organizatorem praktyk oraz ich opiekunem jest były dyrektor międzynarodowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions PID Horst Kirchgatterer (kadencja 2009-2011), prywatnie emerytowany dyrektor banku, którego syn jest lekarzem. Kształcenie to jedna z form praktycznej realizacji hasła „Służymy” (We serve), które przyświeca Klubom Lions na całym świecie.
Podobnie, jak w latach poprzednich, nasze studentki są bardzo zadowolone z odbytych praktyk, nie tylko pod względem zawodowym, ale są też pod wielkim wrażeniem okazywanej gościnności i opieki ze strony Gospodarzy.  Mogłem się o tym przekonać odwiedzając nasze studentki w Austrii w dniach 7-11 sierpnia br.

Już siódmy rok z rzędu, dzięki współpracy Lions Club Gdańsk Neptun z Lions Club Wels-Pollheim w Górnej Austrii, studenci kończący studia lekarskie w GUMed mogą na bardzo korzystnych warunkach odbyć miesięczną wakacyjną praktykę lekarską w gościnnych austriackich szpitalach. W latach poprzednich skorzystało z tej możliwości łącznie już 28 studentek i studentów GUMed. W sierpniu 2018 r. praktykę odbywa dalszych 6 studentów. Kwalifikację studentów na te wyjazdy z ramienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadza niżej podpisany.

PDG Wiesław Makarewicz

Horst Kirchgatterer na wycieczce ze wszystkimi studentkami odbywającymi w 2018 r. praktykę w Klinikum Wels-Grieskirchen